Jdi na obsah Jdi na menu

Dopis panu starostovi.

28. 3. 2014

 Pane starosto, u nás před školou kdysi stával a není tomu tak dávno krásný stříbrný smrk. Když jsme minulý pátek odjížděli ještě zde stál živý, ovšem když jsme v pondělí ráno přijeli nebylo na daném místě nic. Ve škole se učíme jak jsou stromy důležité a jak se máme chovat k přírodě a proto vám chceme položit několik otázek:

-Kdo měl na ten strom stížnosti?
-Měl někdo námitky? (či naopak)
-Kdo to schválil?
-Co vás vedlo k tomu strom porazit?
 -Věděli jste, že ten strom poskytoval domov několika zvířatům?
-Domníváte se, že nyní je náves v Mašovicích půvabnější?
-Plánujete výsadbu nových stromů?
Po spočítání letokruhů jsme zjistili že mu bylo pouhých 32 let..
Věříme v brzkou odpověď.
Za Ekotým s pozdravem Veronika a Pepa. 

Odpověď:

Dobrý den,
 jsem rád, že Vás zajímá příroda a okolí Vaší školy. Jistě Vás také ve škole učí, že každá dřevina má mít své místo, kde roste. Bohužel, jsou lidé, kteří sázejí stromy na veřejných prostranstvích, aniž by uvážili, jak budou vypadat, až vyrostou. Zda budou ohrožovat okolí, jaký mají kořenový systém, jestli jejich případné vyvrácení nebo zlomení někoho neohrozí apod.

 v tomto případě se jednalo o smrk, který má jen povrchový kořenový systém, proto má své místo v lese, nebo tam kde nejsou v jeho blízkosti budovy a komunikace. Místní občané měli obavu z toho, že při silném nebo nárazovém větru dojde k jeho vyvrácení nebo zlomení a může dojít k úrazu nebo škodě na majetku. Tento smrk vysadil místní občan, bez uvážení, co nastane po několika desítkách let. Proto by si měl každý přírodomilovný člověk řádně rozmyslet, co a kam může vysadit. Nedocházelo by proto k těmto nešťastným situacím a nemuseli bychom řešit kácení stromů na veřejných místech. Obec hospodaří na více než 300 ha lesa, proto zajišťuje i novou výsadbu, není tedy proto žádný problém na jaře vysadit náhradní stromky, ale tam kam patří. S úctou a přáním veselých vánočních svátků, mnoho štěstí a zdraví v novém roce Vám přeje 
   
              S pozdravem 

                                 Zdeněk Martínek
                                 starosta obce