Jdi na obsah Jdi na menu

Také vám přijde neuvěřitelné, že už skoro dva měsíce nejsou prázdniny? Ani jsme se nenadáli a je před námi spousta práce, povinností, ale také prima zábavy, při které se hodně naučíme.  My jsme s částí žáků v září odcestovali do Španělska, abychom poznali kus Evropy, její památky, přívětivost lidí, nekonečnou hladinu moře, vysoké vlnobití, ale také třeba historické španělské slavnosti. Cestou jsme navštívili francouzské město Montpelier, kde jsme si prohlíželi římský akvadukt, vítězný oblouk a další historické objekty. Ve Španělsku jsme letos zvolili pobyt ve starobylém městě Peňiscola, které je charakteristické především hradem, na kterém přebýval svého času Papa Luna. Ubytováni jsme byli přímo u pláže a ve vlnách se děti dostatečně vyskotačily. Část dne jsme se učili, část věnovali radovánkám v moři a večer procházkám v historické části. Měli jsme štěstí, že se po celý týden konaly maurské slavnosti s mnohým kulturním doprovodem. Nevynechali jsme ani příležitost zajet si do tamějších dvoutisícových hor, poznat hrad Morella - byl úchvatný (včetně ochutnávek sýrů a klobás ..mňam), neméně zajímavý byl i klášter a rozhovor s mnichem. Blízko apartmánů jsme pro změnu často mluvili s černochem, který tam prodával africké sošky, a skoro na čestné slovo jsme mu museli slíbit, že mu příští rok přivezeme nevěstu, protože jsou prý Češi moc prima lidi. Cestu od moře domů jsme neměli v jednom kuse, ale prošli jsme si ještě nejnavštěvovanější část Barcelony a Ženevu. Krásné parky poblíž jezera byly i s různými průlezkami, kde se děti mohly protáhnout před dalším sezením v autobuse. Také jsme viděli sídlo OSN a v klidu prochodili botanickou zahradu. Pro zeměpis, dějepis a zážitkopis jsme udělali opravdu dost.

 

Obrazek

Po návratu od moře jsme nemohli se staršími žáky vynechat výlet do Prahy, kde byly u příležitosti 40. výročí vstupu okupačních vojsk - 21. srpna 1968 - mnohé akce a výstavy. Co jsme viděli, nám z hlavy jen tak nevyklouzne.

 

Obrazek

Další výročí – 28. září, sv. Václav. Pracovali jsme ve skupině, práce byla příjemná. Jedna skupina zjistila život o Václavu, druhá vše o jeho vraždě a 3., ve které jsem byl i já, hledala pranostiky o sv. Václavu a písničku o něm. Připravili jsme si pro ostatní divadlo. Po hodině jsme se přemístili do tělocvičny, kde každá skupina předvedla svoje divadlo. Dozvěděli jsme se, že ho nechal zavraždit jeho bratr Boleslav ve Staré Boleslavi 28. 9. 935 n. l. Po své smrti byl prohlášen za svatého.

V měsíci říjnu jsme se připravovali na „Expedici voda“, což znamenalo, že jsme se cosi dozvídali o vodě přímo ve škole a na závěr jsme se vydali vlastními autobusy za poznáním do reálu. Voda nám byla natolik nakloněna, že od rána lilo jako z konve... Dorazili jsme do Klatov, kde jsme se ponořili do tajů čističky, a pak jsme vyrazili do úpravny vody Milence. Byli jsme mile přijati odborníky, kteří nám vše ukazovali a vysvětlovali. Provozy jsou chráněny přísnými bezpečnostními pravidly, takže ve chvíli, kdy se jeden z žáků v labyrintu chodeb ztratil, byl vzápětí objeven bezpečností kamerou a příslušným pracovníkem odveden na vrátnici. Přehradu Nýrsko už jsme zkoumali v pláštěnkách a kvůli dešti jsme museli oželet výpravu do přírody za nalezením nějakého prvotního vodního pramínku...

 

Obrazek

Podzimní dny s sebou přinesly několik natolik významných výročí, že jsme si je ve škole museli co nejnázorněji připomenout, abychom si vše zapamatovali. Již minule jsme psali o projektu ze života svatého Václava, nyní bychom Vám rádi napsali, že jsme se se stejnou vervou zakousli i do událostí 28. října 1918 a 17. listopadu 1939 a 1989. Všichni jsme se rozdělili do skupin, které tvořily děti různých ročníků. Zpočátku je úkolem žáků shromáždit co nejvíc informací k danému tématu – pracují s encyklopediemi, s internetem, s materiály, které si přinesou už z domova. Další fází je připravit pro ostatní nějaký srozumitelný výstup – buď formou divadla, nebo třeba v podobě informačního plakátu. Takový např. vznikl při práci skupinky, která měla ostatní seznámit se státními symboly z roku 1918 i z pozdějších dob života naší republiky. O 17. listopadu jsme sehráli velmi zdařilá dramatická představení.

 

Obrazek

Ve středu 12. 11. jsme my, druhý stupeň, byli v kině na filmu Ďáblova dílna. Bylo to
o tom, jak vězni za 2. světové války byli nuceni padělat bankovky. Padělali libry a dolary, padělali 132 milionů liber. Film trval hodinu a půl. O koncentračním táboře nám potom vyprávěl pán, který tyto časy zažil. On také padělal peníze. Děti mu mohly pokládat různé otázky. Tentokrát vystupoval před dětmi naposledy, už je mu 91 let. Film byl natočen podle jeho vzpomínek a získal Oskara. Také napsal knihu, kterou si můžete půjčit v knihovně a přečíst. Film na mě zapůsobil krutě, ale také poučně.

                                                                                        Michal, 6. třída

No, a pomalu abychom se připravovali na Vánoce… Zrovna dnes jsme si pustili jednu krásnou skladbu, kterou před dvěma roky zpívali v Horšovském Týně studenti z Jihoafrické republiky, a řekli jsme si, že je tak melodická, že ji zkusíme nacvičit na vánoční besídku pro rodiče a ostatní zájemce. Bude se konat v pátek 19. 12. 2008 od 17.00 ve školní tělocvičně v Mašovicích. Tak nám, prosím, držte palce a my Vám na oplátku za nás za všechny přejeme pohodový advent.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář