Český den 2022

28.06.2022

Tento školní rok jsme se na hodinách anglického jazyka věnovali celoročnímu projektu o České republice. Jeho vyvrcholením pak byl Český den v posledním týdnu tohoto školního roku. Pro děti jsme připravili řadu aktivit, jejichž cílem bylo především prožití některých našich českých kulturních tradic a specialit.

Děti měly možnost se ocitnout v Pravé české hospůdce, kde ochutnávaly výrobky ze zabijačky společně s dalšími pochutinami (kysaným zelím a nakladačkami). Nechyběl ani kváskový chléb, který mohly k masným výrobkům přikusovat. Seznámily se i s postupy výroby těchto produktů. Na zapití byly servírovány české minerální vody. U jídla si pak děti vyzkoušely kvíz české hudby, na který jsme navázali tancem, a to celosvětově známou polkou. K tanci nám hrála dudácká kapela. Poté jsme si vyzkoušeli i kruhové slunovratové tance za zvuku moravské cimbálové muziky. Následovala prezentace českého porcelánu, konkrétně jsme se zaměřili na ten cibulový. Děti si pak mohly každý pomalovat svůj hrníček a odnést domů na památku. Dále jsme pokračovali v mlsání. Ochutnali jsme české buchty a koláče. I v tomto případě se děti dozvěděly informace o jejich původu, variacích a tradicích výroby.

Jelikož nás tento školní rok opustila úžasná skupina deváťáků, tak jsme to pojali i jako oslavu na rozloučenou. Celé dopoledne jsme zakončili zábavným AZ kvízem, kde si ostatní děti z druhého stupně mohly vyzkoušet, jak dobře odcházející spolužáky z deváté třídy znají.

Bylo nám společně moc dobře. Hodně jsme se zasmáli, dali jsme si trochu do těla a celkově jsme si to užili.