Letní kempování v Adélce

27.07.2021

Kdyby se nás někdo ptal, jak jsme si s dětmi užili první turnus kempů letošního léta v Adélce, určitě bychom odpověděli: "Bylo to vážně prima." Sešla se nás bezvadná parta. Na kemp se nepřihlásili jen "Adélčané", ale zúčastnily se ho také děti z jiných škol. Dokonce i děti, které se ocitly na Chodsku jen tak na prázdninách. Bylo příjemné potkávat nové tváře a najít nové kamarády. Každý z nás je šikovný na něco jiného. Mohli jsme si proto navzájem pomáhat a učit se jeden od druhého.


První den kempu jsme se seznamovali, hodně si povídali a určovali směr, kterým se mělo naše tvoření v následujících dnech ubírat.

Protože byl kemp výtvarně zaměřený, spočívalo naše snažení během týdne v tvoření všeho možného i nemožného. Vzniklo mnoho kreseb, originálních misek, motýlů, květin a hvězd z papírové hmoty i zvířátek, čtyřlístků a jiných rozličných předmětů ze samotvrdnoucí hlíny. Za praskání dřeva na otevřeném ohni pak vzniklo mnoho překrásných batikovaných triček a oheň nám pomohl vytvořit také vlastní uhly. Ty jsme později využili rovněž ke kresbám.

Děti fascinoval pobyt na dvorku s průlezkami, sad, který navazuje na domov školního koně Bonita, a příroda vůbec. To byl náš ateliér. Oplýval navíc malinami, čerstvým senem i zurčením vody. Z nasbíraných přírodnin se nám podařilo vytvořit krásný společný obraz. Další jsme si společně namalovali. Učili jsme se tónovat papír, vyrábět vlastní rámečky z přírodnin a mnoho dalšího. A kreslili jsme a kreslili. Svoji kreativitu každý uplatnil také při výrobě vlastní plachetnice. Loďky jsme pak pouštěli po místním potoce. Každá vyplula s tajným přáním svého majitele. Pokud některá uvízla v rákosí, vždy byl po ruce kamarád, který pomáhal s její záchranou.

Škoda, že týden tak rychle utekl. Stihli jsme se díky tomu jen krátce věnovat například háčkovaným kreacím, které si děti přály vyzkoušet, nevzniklo mnoho připravovaných dílek. Bylo však třeba skotačit, běhat, hrát si s míčem, hýbat se při vycházkách. I na to jsme našli v průběhu kempu čas. Při tom jsme si povídali, vyprávěli, naslouchali druhým.

Po vernisáži následovalo rozloučení u gonge padáku, při kterém jsme si vzájemně sdělovali zážitky z celého týdne. Dozvěděli jsme se, jak se dětem na kempu líbilo. Z toho máme opravdu radost a máme vzkaz pro všechny zúčastněné:

Na konci týdne přišel čas na závěrečnou vernisáž. Na její přípravě se všichni s radostí podíleli. Výtvory, které se dětem podařilo během týdne nashromáždit, našly svoje místo na velké venkovní výstavě. Bylo je tak možné představit pozvaným hostům i samotným tvůrcům navzájem. Školní dvůr ozdobily kresby, obrázky z přírodnin a další povedené výrobky. Nechybělo ani občerstvení. Pochutnávali jsme si na borůvkových koláčích, obloženém pečivu, ovoci a školní limonádě.


Rádi bychom vám, milé děti, poděkovali za společně strávené táborové chvíle. S nadšením jsme sledovali, s jakým nasazením a odvahou jste se pouštěly do úkolů, které jsme si pro vás připravili. Nic pro vás nebylo překážkou, byly jste velmi šikovné! Doufáme, že jsme se s vámi neviděli naposledy, a budeme se těšit na další shledání třeba zase někdy příště. Užijte si léto!

Markéta - člen týmu