Umění dávat a brát

16.11.2023

Podzim. Čas, kdy dny jsou čím dál kratší, listy na stromech se zbarvují a koruny stromů se pomalu mění v paletu barev padajících na zem. Čas, kdy usedáme s teplým čajem zabaleni do deky a na chvilku, před vánočním shonem, můžeme zpomalit a nechat svou mysl plout a rozjímat.

Možná víc než jindy bilancujeme. Ponořeni do svých myšlenek si připomínáme důležitost umění dávat a brát. Umění, které i my ve škole Adélce předáváme dětem, uvědomujíce si, jak moc je v těchto slovech obsaženo. Naším posláním je děti nejen vzdělávat, ale také jim otvírat srdce a učit je pomáhat.

Jedním z projektů, který každoročně na podzim realizujeme, je školní bazárek. Jeho cílem je od prvopočátku myšlenka pomáhat. Od září shromažďujeme ve škole oblečení, hračky, knihy, které nám rodiče, učitelé i veřejnost darují a jež následně nabízíme dál. V letošním roce bazárek proběhl na přelomu října a listopadu. Každý návštěvník si za libovolný příspěvek nakoupí dle svého uvážení. Vybrané peníze dále poslouží dětem ve škole, především na volnočasové aktivity a kreativní činnosti. Část neprodaných věcí putuje každý rok do azylového domu pro maminky s dětmi v tísni v Havlovicích. Pomoc je vždy konkrétní, dle počtu a věku dětí. Zbylé oblečení putuje na různé charity a projekty. V letošním roce, ve spolupráci s obcí Klenčí pod Čechovem, si ošacení převzala Diakonie Broumov. Knihy byly využity v rámci projektu ReKnihy. Celá akce tak získává charitativní i ekologický rozměr.

Dalším důležitým projektem, který realizujeme každoročně na podzim, je pomoc zvířecímu útulku v Horšovském Týně. Žáci nosí průběžně do školy různé pamlsky pro pejsky. V letošním roce jsme společně s dětmi v rámci družiny vše předali první týden v listopadu. Na oplátku si velmi milé dobrovolnice udělají na nás čas, děti útulkem provedou a seznámí je s jednotlivými psími svěřenci.

Projekty, které také stojí za zmínku, jsou již zmíněná ReKniha či Madagaskar. Do školy jsme nosili nové i použité tužky, pastelky, nevybarvené omalovánky, prázdné sešity. Celá akce vznikla po přednášce mladé slečny z Madagaskaru, která nám přiblížila nejen svůj nelehký život, ale také osudy dalších rodin a dětí z této země.

Věříme, že každá podobná činnost má smysl. Umění "dávat a brát" je něco, co bychom se měli naučit všichni. Umět přijmout nabízenou pomoc či otevřít své srdce a pomoci tam, kde je třeba.

Přejeme pohádkové podzimní dny!