Výlet do Španělska

26.09.2023

U nás školní rok začal tradičně oslavou, že jsme se všichni sešli, že máme mezi sebou nové tváře a že škola slaví 25. narozeniny. Radily se jednotlivé třídní skupiny, co by pro školu mohly vytvořit, co jí předají. A tak uběhly první dva dny zážitkové práce velice rychle.

Od 7. 9. jsme odjeli se skupinkou zájemců do Španělska, kam jsme dříve před kovidem pravidelně jezdívali. Děti se moc těšily. Cestou jsme navštívili Avignon. Celý den jsme jej mohli procházet a obdivovat nejen historické opevnění a malebné uličky, ale i papežský palác a dozvědět se mnohé historické události, které souvisejí i s naší historií. Vícepapežství, Jan Hus atd., atd. Během další noci jsme dojeli do místa našeho ubytování, do Peníscoly. I zde pobýval jeden z papežů na templářském hradě. Poutavé místo, apartmány přímo u moře, plno zážitků. Podnikli jsme i výlety po okolí, abychom lépe poznali krajinu, mořský svět, historii.

A co děti? Spokojené…, jak vystihují jejich popisy:

Ahoj, já jsem ve Španělsku a je to tu skvělé. Nejvíce se mi líbilo, že hned naproti našeho hotelu je bazén a moře. A na co se těším? Na chytání ryb v "tunelu". A také se mi líbí, že tu jsou mušle. Je i hezké, že když si spolu povídáme, tak nám nerozumí. Jsou tu krabi. Ve čtvrtek jsme byli v podmořské ZOO. Viděli jsme mnoho ryb, medúz a želv a jiné živočichy. Hrozně jsem obdivovala představení delfínů. Uměli několik triků. Dělali salta a podobné kousky. Večer jsme chytili ryby a moc se těšili, až je sníme. Paní kuchařky nám je upekly, byly moc dobré. 

Emma, 4. třída

Dne 14. 9. jsme jeli navštívit Oceánografico ve Valencii. Je to moc hezké místo pro zábavu na celý den. Nejdříve jsme se šli podívat na vystoupení delfínů. Bylo to vážně úžasné. Delfíni byli vycvičení, skákali do výšky a také aportovali. Je to největší delfinárium v Evropě. Poté jsme si šli projít zbytek Oceánografica. Viděli jsme toho opravdu hodně. Od malinkých rybiček až po velké žraloky. Nám se hodně líbily medúzy, které byly různě velké a barevné. Také jsme si prošli sedmdesátimetrový prosklený podmořský tunel, který je nejdelší v Evropě. Dohromady je tam 7 obrovských akvárií, kde kolem vás vidíte například různé druhy žraloků, úhoře, rejnoky a mnoho dalšího z podmořské říše. Můžete zde najít také třeba korálové útesy z oblasti Karibiku. Ještě jsme navštívili velkou konstrukci ve tvaru iglú, kde byla různá akvária se zvířaty z arktických oblastí. Tam se nám hodně líbily běluhy, které se předváděly a hrály si s míčem. Výlet se nám povedl, máme hezké zážitky a měli jsme možnost zjistit, jak to vypadá pod mořskou hladinou.

Viky, 8. třída